Ankara Masa Tenisi

Ankara Güzellik Salonları Masa Tenisi

MASA TENİSİ

Masa tenisi, raket ve top ile oynan bir oyundur. Masa tenisi, hobi amaçlı ve spor amaçlı yapılabilir. Masa tenisi oyunu İngiliz askerleri tarafından oynan bir oyun olarak bilinmektedir. Çeşitli ülkelerdeki İngiliz askerleri ellerindeki malzemeleri kullanarak oynamışlardır. File yerine de kitapları üst üste yan yana dizmişlerdir. Mesela o dönemlerde raket ve top olarak puro kutusunu ve içki şişelerinin mantar tıpalarını kullanm...
devamı...

Güzellik Salonu Ara

Arama Sonuçları

Aradığınız kriterlerde sonuç bulunamamıştır. Lütfen tekrar arama yapınız.
Ankara Güzellik Salonları Masa Tenisi

MASA TENİSİ

Masa tenisi, raket ve top ile oynan bir oyundur. Masa tenisi, hobi amaçlı ve spor amaçlı yapılabilir. Masa tenisi oyunu İngiliz askerleri tarafından oynan bir oyun olarak bilinmektedir. Çeşitli ülkelerdeki İngiliz askerleri ellerindeki malzemeleri kullanarak oynamışlardır. File yerine de kitapları üst üste yan yana dizmişlerdir. Mesela o dönemlerde raket ve top olarak puro kutusunu ve içki şişelerinin mantar tıpalarını kullanmışlardır. Zaman içerisinde bu oyun belirli sisteme bağlanmış ve kullanılan malzemeler de geliştirilmiştir.

Masa Tenisi Nedir?

Diğer adı pinpon olan Masa tenisi oyunu en az iki en fazla dört kişi ile oynanır. Masa üzerinde yer alan file üzerinden topa karşılıklı olarak vurulur. Sayıyı elde eden taraf oyunu kazanır. Üzerinde oynan masa düz ve uzundur. Aynı zamanda çeşitli renklerde olmaktadır. En yaygın yeşil ve mavi renkler kullanılmaktadır. Yüzeyi parlak değildir. Yani masa, oyun için özel olarak tasarlanmıştır.

Masa Tenisi Tarihçesi

Güney Afrika ve Hindistan da bulunan İngiliz askerlerin hobi amaçlı oynadığı bir oyun olarak bilinmektedir. Daha sonraki zamanlarda İngiltere de bu oyun geliştirildi. Gossima, whiff whaff gibi farklı oyun tarzları ortaya çıktı. Aynı zamanda oyunda kullanılan top da bu sürede değişti. Günümüzde kullanılan arkasında file olan plastik top, raketler geliştirildi.

Masa tenisi oyununun diğer adının pinpon olduğunu belirttik. Sebebi topa vurulduğunda çıkan seslerden esinlenilmiştir. Topa vuruldukça ping pong gibi sesler çıkarmaktadır. Avrupa ülkelerinden sonra ikinci dünya savaşı bitince Masa tenisi oyunu Asya ülkelerin dikkatini çekmiştir. Kısa sürede tüm dünya da oynanmaya başlanan Masa tenisi oyunu sevildi.

Masa Tenisi Malzemeleri Nelerdir?

Ağ: masa üzerinde gerdirilecek olan fileyi ifade eder. Destek çubukları, Askı kordonu ve klipslerden oluşur. Masaya tutturmak için bütün malzemeler bunlardan ibarettir.

Top: plastik turuncu ya da beyaz renkli, yuvarlak şekillidir.

Raket: topa sıkı vurmak için sağlam ve düz yüzeyli olması gerekir. Lastik malzeme raket yüzeyinde bulunmaktadır.

Masa tenisi masası: dikdörtgen şeklinde mat yüzeyli özel masadır.

Oyuncuların oyun esnasında hızlı ve rahat hareket etmesini sağlayan spor kıyafetleri de giymesi gerekir. Spor ayakkabısı, çorap, tişört, eşofman başlıca kıyafetlerdendir.

Masa tenisi Kuralları

Oyun boyunca topa sadece raketler ile müdahale edilmektedir. Top file ile ayrılan iki saha arasında gider gelir. Masa dışına çıkmaması gerekir. Oyun seti en az 3 en fazla 5 olarak kararlaştırılır. Oyunu başlatan servis vuruşudur. Karşı tarafa gönderilen top bir vuruş hakkı ile geri gönderilir. Eğer topa vurulmazsa karşı taraf sayıyı kazanır. 1 puandır. Sayı kazanılması durumunda servis atışı yapılması gerekir. Bir oyuncunun 5 servis atışı yapma hakkı vardır. Bitince diğer oyuncu geçer. 21 sayı 1 seti oluşturur. Eşitlik olması durumunda servis atışının değeri her vuruşta değişir ve 2 puanı kazanan setin galibidir.

Masa tenisi oyununu oynarken kurallara uyulması gerekir. Böylece doğru ve keyifli bir oyun ortaya çıkar. Masa tenisi oyununda diğer önemli nokta raketlerin tutuş şeklidir. Topa doğru vuruşlar yapılabilmesi raketlerin tutuluş şekli ile ilgilidir.

Masa tenisi oyunun şu faydalarından bahsedilir: oyun boyunca hareketlilik söz konusudur. Dolayısı ile efor harcanır. İlerleyen zamanlarda oyuncular terler. Böylece vücuttaki zararlı maddeler dışarı atılır. Topa odaklanıldığından refleksler gelişir. Odaklanma ve motivasyon gelişir. Takım ruhu ve insan ilişkileri güçlenir. Topu karşılamak için verilen anlık tepki, kararlar iyileştirilmektedir. Günlük hayatta alınan kararların doğruluğunu ve rasyonelliğini artırmaktadır.